Испанският играч е наложил на Кукушкин в по-тежка среща от очакваното (6-1, 4-6, 7-6, 4-6 и 6-4)

Овиедо | 11 · 02 · 12 | 02:00

точка

Новини, запазени във вашия профил

Хуан Карлос Фереро осигури първата точка за защита на титлата Испания в равенството на Световната група от първия кръг срещу Казахстан. Купа Дейвис, чрез побой Михаил Кукушкин, с 6-1, 4-6, 7-6 (2), 4-6 и 6-4.

За четири часа и 28 минути и с малко публика на трибуните на Общинския спортен дворец в Овиедо, около 2000 зрители, включително стотина казахстански привърженици, които не спряха да аплодират играча му, Фереро даде сметка номер едно комплект съперник.

Казахстанът се класира на 61-во място в света тази седмица и току-що завърши страхотно Australian Open, където достигна осминафиналите срещу британеца Анди Мъри и в дебюта си в Овиедо поддържа нивото, изложено в Мелбърн.

При завръщането на Фереро в националния отбор след почти три години, мачът беше много труден за бившия номер 1 в света, който тази неделя ще навърши 32 години и който беше с 1-3 в петия сет.

Онзи от Онтениенте спечели много лесно първия сет и имаше втория на писта с 3-2 и пробив, но след това се отказа от сервиса си и Кукушкин с плоска, дълга и сигурна игра взе по-късно втория.

Временното недоумение на Фереро се възползва от първата казахстанска ракета, която направи седем последователни гейма, за да продължи и доминира в третия сет с 4: 0, в който момент Хуан Карлос реагира, за да намали прогресията си.

Кукушкин имаше два шанса да осъди 5-2 след това, но неговата нервност и останките на Хуан Карлос послужиха за този сет, за да бъде решен в тайбрека.

Точно преди тази кратка игра, Фереро трябваше да бъде лекуван, тъй като е получил пункция при поставянето на десния похитител. Физиотерапевтът Хулиан Казанова превърза тази област и масажира левия му крак и лечението влезе в сила, тъй като Хуан Карлос взе тайбрека 7-2.

След този решаващ момент лицето на Антонио Мартинес Каскалес и Самуел Лопес, треньорите на Фереро, се промени, както и това на Алекс Корета, при дебюта си като капитан.

Но първият, който пое инициативата в четвъртия сет, беше играчът на Волвоград, който проби в петия гейм, точно преди да бъде лекуван за проблем с левия бедро, и вкара тази жега за 51 минути.

В петия сет Кукушкин успя да пробие от входа и да устои на натиска на Фереро, който имаше две възможности за пробив в четвъртия. Той бе поставен с 3-1, но нямаше нокът на бившия шампион на Ролан Гарос, който реагира за пореден път и спечели девет поредни точки, за да поеме юздите на мача, този път завинаги, и да подпре съперника си да открадне сервиса в десетата игра.

Тази победа е втора за Фереро срещу Кукушкин, когото той вече е побеждавал в Ещорил през 2009 г., и 18-и индивидуален в кариерата си за Купа Дейвис.

Във втория мач за деня, тогава Николас Алмагро, испанец номер едно, ще се изправи срещу Андрей Голубев.

Отборът-победител от този мач ще се срещне от 6 до 8 април на четвъртфиналите с победителя в конфронтацията, която се играе и този уикенд във Винер Нойщат, близо до Виена, между Австрия и Русия, на твърда и покрита писта.

Ако Испания и Австрия победят, двубоят ще бъде на испанска територия. Ако е Испания-Русия, ще е на руска земя.